Acasă / SPORT / SCM Piteşti – Atletic Bradu 4 – 1 (2 – 1)

SCM Piteşti – Atletic Bradu 4 – 1 (2 – 1)

La Piteşti, liderul seriei, SCM Argeşul Piteşti a primit vizita celor de la Atletic Bradu. Elevii lui Alexandru Popovici au început mai bine partida, în minutul 4 Atletic reuşind să deschidă scorul în Trivale în urma unei gafe incredibile în apărarea gazdelor. Ruţă pătrunde în careu pe partea stângă, Vlăsceanu iese greşit, iar Iancu şutează în portarul piteştenilor mingea ajungând din nou la Ruţă care împinge mingea în poartă. În minutul 26 alb-violeţii reuşesc să egaleze. Iancu centrează perfect pentru Adrian Dulcea iar atacantul piteştenilor reia în plasa porţii lui Ene. În urma unor proteste repetate, centralul Dragoş Istrate îl trimite în tribune pe antrenorul Iulian Crivac. Oaspeţii ies la joc, iar în minutul 32 Jenaru ratează o mare ocazie pentru Atletic Bradu. Trei minute mai târziu, Ruţă şutează puternic din interiorul careului, Vlăsceanu reuşind cu greu să respingă în lateral. În minutul 41 în urma unui corner, Şerban înscrie cu capul în proprie poartă, iar SCM Argeşul intră la cabine în avantaj. În minutul 49, Păvăluţă cere penalty la un contact cu Ionescu, însă, centralul partidei lasă jocul să continue. Trei minute mai târziu, Iancu execută un corner de pe partea stângă, iar Dulcea trimite în bară din trei metri. În minutul 59, Ruţă îl faultează dur pe Drăgan la mijlocul terenului, iar centralul Dragoş Itrate îl elimină. În minutul 70, Albu scapă singur spre poarta oaspeţilor, intră în careu şi îl învinge fără probleme pe Ene cu un şut plasat la colţul lung.  În minutul 78, Păvăluţă este faultat în careu de Mihai Stancu, iar centralul acordă penalty. Piteştenii rămân şi ei în 10 oameni, Stancu primind al doilea galben şi implicit pe cel roşu. Căldăraru execută mult peste poartă, iar scorul rămâne 3-1. În minutul 89, Dulcea scapă pe contraatac, intră în careu şi încearcă să lobeze mingea, însă, Ene reuşeşte să respingă. Scorul final avea să fie 4-1 pentru SCM Argeşul, Dulcea înscriind în prelungiri al doilea gol al său în acest meci. După acest succes SCM Piteşti a ajuns la 26 de puncte şi în prima etapă a returului de campionat va juca pe teren propriu cu cei de la Urban Titu.

Costi D. Foto : Mihai Neacsu