Acasă / SPORT / Ştiinţa Dedeman Bacău II- HC Argeş 40-23 (22-10)

Ştiinţa Dedeman Bacău II- HC Argeş 40-23 (22-10)

Debut cu stângul pentru HC Argeş în noul an. Echipa de handbal masculin a judeţului a disputat joi seara, în deplasare, primul meci oficial din 2014. Elevii lui Titel Răduţă i-au întâlnit pe moldovenii de la Ştiinţa Dedeman Bacău 2, într-o dispută ce a contat pentru manşa tur a Cupei României. Gazdele au dominat de o manieră categorică întâlnirea şi s-au impus fără emoţii, cu 40-23, aceasta după ce la pauza scorul a fost 22-10 în favoarea lor. Marcatorii vizitatorilor au fost: George Cadar, cu şase goluri, Adrian Arbone şi Claudiu Radu cu câte patru, Horia Marinescu a avut trei reuşite, Tiberiu Mureşan şi Marius Musteaţă- câte două, iar Răzvan Mateoniu şi Ionuţ Roua au înscris un gol. Returul va avea loc duminica aceasta, de la ora 11, în Sala Sporturilor din Trivale.
Răduţă nu mai vrea… “accidente”
Tehnicianul Titel Răduţă este dezamăgit de prestaţia elevilor săi, dar recunoaşte că nu au fost la capacitate maximă. Antrenorul speră ca acest “accident” să reprezinte un semnal de alarmă pentru băieţi, mai ales că returul de campionat nu este prea departe. “Am fost de nerecunoscut. În primele 25 de minute am marcat doar 5 sau 6 goluri; elevii mei au avut o evoluţie foarte proastă. Chiar dacă ne-am creat ocazii clare de gol, nu am fost capabili să le fructificăm. Am avut foarte multe ratări singuri cu portarul advers, mai mult decât atât, în 25 de minute acesta s-a evidenţiat de cel puţin zece ori, lucru care spune multe despre jocul nostru. Am fost deficitari la finalizare şi nu numai. Este adevărat că nu puteam emite prea mari pretenţii, neavând nici un număr prea mare de antrenamente efectuate în acest început de an. Jocul retur va fi duminică, dar sperăm ca până atunci să ne refacem în primul rând la nivel de atitudine, deoarece am senzaţia că nu realizăm faptul că vacanţa s-a încheiat. Din jocul slab prestat şi din lecţia dură pe care ne-au predat-o adversarii, îmi doresc să creştem în atitudine. Mai sunt două zile până la partida retur şi atunci vreau să văd o altă faţă a echipei mele, o altă prestaţie, o altă implicare în joc. Putem câştiga, dar numai dacă realizăm că trebuie să ne antrenăm mai serios, să evoluăm fără dribling, să practicăm şi noi un joc în viteză pe faza de atac şi să fim mai atenţi la finalizare. Fiind prima partidă după vacanţă, pot spune că ne permitem un accident, dar trebuie să ne aşezăm cât putem de rapid, să strângem rândurile, deoarece bate la uşă returul. ”, a declarat Titel Răduţă.
Adrian Dragomir Foto-Mihai Neacsu

competiții sportive între polițiști (3)

Ziua Poliției, sărbătorită și prin competiții sportive între polițiști

Polițiștii argeșeni sărbătoresc Ziua Poliției Române prin competiții sportive și competiții cu caracter profesional.Tradiționalele competiții ...