Acasă / SPORT / 8 victorii consecutive pentru SCM Piteşti

8 victorii consecutive pentru SCM Piteşti

scm_pitesti_cs_stefanesti-3-1_fotopress24 (35)Echipa pregatită de Nicolae Dica continuă cu succes lupta pentru promovare în liga secundă, obţinând ieri seară a opta victorie consecutivă din acest retur de campionat contra echipei CS Stefăneşti cu scorul de 3-1. Confruntarea dintre cele două echipe a fost la discreţia piteştenilor care au început în forţă partida. După o perioadă de dominare, alb-violeţii au reuşit să deschidă scorul prin Năstăsie care l-a învins pe Voicu cu un şut pe jos din afara careului. Piteştenii au majorat diferenţa pe tabelă cu cinci minute înainte de finalul primului mitan. Mijlocaşul Ionuţ Năstăsie a înscris un eurogol în urma unui şut de la peste 325 de metri care s-a dus direct în vinclu. Imediat după pauză, gazdele au marcat încă o dată prin George Cotigă şi au rezolvat ecuaţia partidei. După marcarea acestui gol, piteştenii au scăzut ritmul şi presiunea asupra adversarului iar ilfovenii au profitat de acest lucru. În doar câteva minute, Ştefăneştiul a avut două mari ocazii de gol însă de fiecare dată Udeanu a avut intervenţii de mare portar. Ilfovenii au înscris golul de onoare cu cinci minute înainte de ultimul fluier al arbitrului. Năstase a păcălit apărarea piteşteană, a pătruns în careu a centrat în faţa porţii iar Nicolae Ştefan a îndeplinit o simplă formalitate. În urma acestui rezultat, SCM Piteşti împarte primul loc al serieie a treia cu CS Afumaţi, ambele cu câte 44 de puncte, cu un plus la golaveraj în dreptul alb-violeţilor.
SCM Piteşti: Udeanu – Şandru(min. 71 Şerbănică), Stancu, Cotigă, Deaconescu – Andrei David(min. 77 Cioablă), Cruceru, Năstăsie, Panait(min. 80 Roşoagă)- Albu(min. 61 Precup), Grecu. Antrenor: Nicolae Dică.

CS Ştefăneşti: Voicu – Chiriţă, Ciortan(min. 56 Mihăiţă), Alecsandru, Năstase – Cazacu, Bragă(min. 53 Ivan), Dinu, Dumitrescu(min. 47 Viorel Dinu) – Anghel(min. 60 Niculae Ştefan), Zaina. Antrenor: Laurenţiu Tudor. Cartonaşe galbene: Cioablă, Năstăsie, Albu, Precup / Alecsandru, Cazacu, Ivan.

Gabriela Neacşu

Despre Administrator

Citeşte şi ...

competiții sportive între polițiști (3)

Ziua Poliției, sărbătorită și prin competiții sportive între polițiști

Polițiștii argeșeni sărbătoresc Ziua Poliției Române prin competiții sportive și competiții cu caracter profesional.Tradiționalele competiții ...