Acasă / SPORT / Atlet piteştean pe podiumul Campionatului Balcanic

Atlet piteştean pe podiumul Campionatului Balcanic

campionatul_balcanic

Istanbul, capitala Turciei, a găzduit o competiţie foarte importantă de atletism, Balcanice rezervate juniorilor. România  s-a clasat pe locul secund, cu 21 de medalii (6 de aur – 10 de argint – 5 de bronz), la cea de-a 51-a ediţie rezervată juniorilor Under 20, încheiată recent. În competiţia care s-a desfăşurat pe parcursul a două zile, unde au concurat peste 300 de sportivi din 16 ţări, Turcia a ocupat primul loc, cu 33 de medalii (9 – 11 – 13). Pe a treia poziţie s-a clasat Serbia, cu 19 medalii (6-8-5).

Sportivul Mihai Robert Dumitru (legitimat la LPS Viitorul Piteşti, unde e pregătit de Bogdan Vâlcu) a obţinut bronzul la 3000 m obstacole,  lipsindu-i doar o secundă pentru îndeplinirea baremului pentru Campionatele Europene. Talentatul atlet va concura pe 4 iulie, la Cluj, la Internaţionalele României, urmând să încercasă realizeze timpul necesar pentru a merge la Tallin(Estonia), unde are loc Campionatul European.

Tot în cadrul întrecerii de la Istanbul, piteşteanul Mihai Sorin Poponea s-a clasat patru la 1500 m.