Acasă / SPORT / Atlet piteştean pe podiumul Campionatului Balcanic

Atlet piteştean pe podiumul Campionatului Balcanic

campionatul_balcanic

Istanbul, capitala Turciei, a găzduit o competiţie foarte importantă de atletism, Balcanice rezervate juniorilor. România  s-a clasat pe locul secund, cu 21 de medalii (6 de aur – 10 de argint – 5 de bronz), la cea de-a 51-a ediţie rezervată juniorilor Under 20, încheiată recent. În competiţia care s-a desfăşurat pe parcursul a două zile, unde au concurat peste 300 de sportivi din 16 ţări, Turcia a ocupat primul loc, cu 33 de medalii (9 – 11 – 13). Pe a treia poziţie s-a clasat Serbia, cu 19 medalii (6-8-5).

Sportivul Mihai Robert Dumitru (legitimat la LPS Viitorul Piteşti, unde e pregătit de Bogdan Vâlcu) a obţinut bronzul la 3000 m obstacole,  lipsindu-i doar o secundă pentru îndeplinirea baremului pentru Campionatele Europene. Talentatul atlet va concura pe 4 iulie, la Cluj, la Internaţionalele României, urmând să încercasă realizeze timpul necesar pentru a merge la Tallin(Estonia), unde are loc Campionatul European.

Tot în cadrul întrecerii de la Istanbul, piteşteanul Mihai Sorin Poponea s-a clasat patru la 1500 m.

Despre Administrator

Citeşte şi ...

competiții sportive între polițiști (3)

Ziua Poliției, sărbătorită și prin competiții sportive între polițiști

Polițiștii argeșeni sărbătoresc Ziua Poliției Române prin competiții sportive și competiții cu caracter profesional.Tradiționalele competiții ...