Acasă / SPORT / Astra, prima victorie în play-off

Astra, prima victorie în play-off

.CS U Craiova - Astra 1-3 - FotoPress-24ro (29)Astra a obținut prima victorie din play-off în meciul disputant sambătă seară la Pitești, contra CS U Craiova cu scorul de 3-1. Alex Ionită ÎI a marcat al doilea cel mai rapid gol din istoria Ligii 1, după un minut și 22 de secunde cu un șut în colțul lung, după o pasă venită de la Budescu. Un minut mai târziu CS U Craiova a primit un penalty pentru intervenția lui Romario Moise asupra lui Bălută, dar Zlatinski a ratat lovitură de la 11 metri. Alex Bălută a avut o bună oportunitate pentru gazde în minutul 24, dar portarul Iliev a respins în corner mingea expediată cu capul de micuțul jucător oltean. Astra și-a dublat avantajul în minutul 35, când Bus a profitat de pasivitatea lui Barthe și Kelici și l-a învins pe Calancea cu un șut la colțul scurt. Gustavo Di Mauro Vagenin executat un penalty în minutul 52,acordat la un duel între Andrei Burlacu și Cristian Oros. Acestt penalty a fost contestat vehement de jucătorii lui Marius Sumudică iar centralul Bârsan a dus muncă de convingere cu fotbaliștii Astrei, care nu doreau să reia meciul, în semn de protest,după golul lui Gustavo. Tabela s-a închis cu autogolul lui Măzărache, din minutul 66 când acesta a deviat în proprie poartă o lovitură de cap expediată de Săpunaru.

Craiova: Calancea – Dimitrov, Kelic, Barthe (39 Burlacu), Bancu – Mateiu, Screciu (80 Dumitraș), Zlatinski (29 Gustavo) – Bălută, Ivan, Măzărache

Astra: Iliev – Oros, Săpunaru, Fabricio – Moise (46 Al. Stan), Boubacar (73 Lovin), Seto, Nicoară – Al. Ionită, Budescu – S. Bus (82 Florea)