Acasă / SPORT / Au scăpat victoria printre degete

Au scăpat victoria printre degete

Steaua București a fost aproape să scape printre degete victoria de la Pitești, după ce a condus ostilitățile în cea mai mare parte a timpului. Vicecampionii s-au impus cu 80-77 după un meci strâns, în care toate sferturile s-au terminat „la mustață”: 17-18, 16-16, 16-18, 28-28. Este a șasea victorie consecutivă a Stelei, față de care se pare că începem să ne creăm un complex.

30 de minute echilibrate
BCMU FC Argeș și-a obișnuit fanii să trăiască finalurile de meci cu sufletul la gură. Dacă săptămâna trecută, piteștenii au pierdut la Oradea în ultimele secunde, scenariul s-a repetat și în Sala Trivale, în fața Stelei. Partida din această seară a fost una dintre cele mai echilibrate din acest sezon, ambele formații nereușind să se desprindă decisiv în primele trei sferturi. Aproape tot timpul scorul a fost egal (8-8, 11-11, 20-20, 47-47), roș-albaștrii conducând totuși de cele mai multe ori pe tabela de marcaj, însă la diferențe infime, de 2-3 puncte.
Chiar și statistica după prima repriză (terminată cu scorul de 33-34) era aproape „în oglindă”, la un singur capitol oaspeții conducând clar: o singură aruncare de 3 puncte reușită de Person (din 12 încercări) pentru BCMU FC Argeș Pitești, spre deosebire de patru reușite de la distanță ale Stelei.

Incredibilul sfert 4
Spre finalul sfertului secund, Andriy Agafonov s-a accidentat și, în ciuda eforturilor insistente din pauză ale stafului medical, pivotul ucrainean nu a mai putut fi recuperat pentru partea a doua a meciului. Pierdere uriașă pentru antrenorul Hristu Șapera, Agafonov fiind unul dintre cei mai buni jucători ai Ligii Naționale, conform statisticilor. Prin urmare, titular sub panou a devenit Szabolcz Șanta, substituit din când în când de Lucian Chirof. În absența lui Agafonov, jocul a fost scos la semicerc și procentajul aruncărilor de 3 puncte a început să crească. Porter Troupe, care avea doar 2 puncte marcate în prima repriză, a înscris de două ori de la mare distanță în chiar primele minute ale reprizei secunde! Însă, sfertul 4 a început dezastruos pentru „vulturi”. De la 49-52, scorul s-a făcut 49-57, apoi 51-62 și ecartul a continuat să crească, spre deznădejdea fanilor alb-violeți. Culmea este că în minutul 35 jocul părea a fi terminat, oaspeții conducând cu 18 puncte diferență (54-72)!
Cu o ultimă răbufnire de orgoliu, elevii lui Hristu Șapera s-au apropiat până la 77-79 cu 13 secunde înainte de fluierul final, dar nu au mai avut șansa de a duce meciul în prelungiri, mingea refuzând de două ori să intre în coș. Scor final 77-80 și BCMU FC Argeș Pitești acumulează 12 victorii și 9 înfrângeri, cu o ultimă etapă rămasă de disputat din sezonul regulat (acasă cu Timba Timișoara). Pierdem cu Steaua și pierdem și șansa de a termina pe locul 5, înaintea bucureștenilor, însă nu mai avem emoții pentru locul 6.

BCM U Pitești – BC Steaua București 77-80
(17-18, 16-16, 16-18, 28-28)
PITEȘTI: Troupe 20 (5x3p), Kostoski 12 (2x3p), Person 12 (2x3p), Nicoară 11 (1x3p), Russell 9, Agafonov 9, Șanta 2, Ciotlăuș 2. Antrenor: Hristu Șapera
Au mai jucat: Chirof, Kilyen, Corpodean

STEAUA: Zekovic 17 (3x3p), Runkauskas 13 (3x3p), Flowers 13 (3x3p), Baciu 13, Marinov 6, Faulker 6, Lapornik 6, Darwiche 3 (1x3p), Negoițescu 3 (1x3p). Antrenor: Jukka Toijala
A mai jucat: Diculescu
Arbitri: Laszlo Bukuresti, Marius Ciulin și Dragoș Barbu

Sursa text : arges-sport.ro
Foto-Video :Mihai Neacsu