Acasă / SPORT / Baschetbaliştii au pierdut în Bănie

Baschetbaliştii au pierdut în Bănie

Sâmbătă, în cadrul turneului 9 din Liga Naţională de baschet masculin, disputat în Sala Sporturilor din Bănie, BCM U Piteşti a pierdut confruntarea pe care a disputat-o în compania echipei  SCM U Craiova. Oltenii s-au impus cu scorul de 78-74 în partida disputată în sala din Bănie.

Cele două echipe au oferit un meci spectaculos, în Bănie, sâmbătă, practicând un baschet de calitate, cu multe aruncări precise şi faze remarcabile.

Aşa cum era de aşteptat, confruntarea dintre cele două combatante a fost una echilibrată, decisă pe final. Oltenii lui Todorov au început mai bine meciul şi, după cinci minute de joc, s-au distanţat la 11-3. A urmat o perioadă mai anostă, fiecare echipă irosind atac după atac. În cele din urmă, la capătul primelor 10 minute, scorul era de 18-12 în favoarea gazdelor. În actul secund, gruparea condusă de pe margine de Tudor Costescu s-a aflat la conducerea jocului, impunând ritmul meciului. Piteştiul a început să puncteze din toate poziţiile, iar la finlele primei reprize se afla în avantaj, 36-33.

Sfertul decisiv

Tensiunea şi echilibrul au continuat şi în actul al treilea. Ambele echipe au mers cot la cot şi numărul punctelor a început să crească. Actul a fost câştigat de SCMU, scor 20-18, care a prins încredere înainte de ultimele 10 minute de joc. În sfertul 4, oltenii au apăsat pe acceleraţie şi diferenţa pe tabelă era considerabilă. Craiova a gestionat bine finalul şi s-a impus cu scorul de 78-74.

Goran Filipovic a fost cel mai bun marcator al meciului cu 18 puncte, plus 3 recuperări şi 3 pase decisive. Goran Gajovic a totalizat 17 puncte pentru Piteşti, iar Nikola Jevtovic a contribuit cu 14 puncte.

În această ediţie de campionat, BCM U Piteşti nu a reuşit să câştigre niciun meci cu cele trei forţe ale campionatului intern: U BT Cluj, CSM Oradea şi CSU Sibiu. Piteştenii au dezamăgit şi în Cupa României, fiind eliminaţi în Final 8 de CSO Voluntari, câştigătoarea trofeului.

„Este greu”

La finalul partidei, Tudor Costescu, antrenorul principal al echipei BCM U Piteşti, a spus: „Suntem în căutări, încercăm să ne regăsim în meci atunci când jucăm cu echipe din partea superioară a clasamentului. Jocul nostru suferă, iar în faţa unei echipe experimentate este greu să-ţi aprori victoria. Am pierdut din cauza modului nostru de a aborda jocul, nu a adversarului. Trebuie să studiem foarte bine ceea ce avem de făcut şi să nu mai repetăm la nesfârşit greşelile”.

conducere defensivă între polițiștii argeșeni (7)

Competiție de conducere defensivă între polițiștii argeșeni

La ceas aniversar pentru Poliția Română, polițiștii argeșeni s-au întrecut într-o competiție de îndemânare la ...