Acasă / SPORT / FC Argeş a pierdut amicalul de la Buftea

FC Argeş a pierdut amicalul de la Buftea

Profitânde de faptul că este pauză în Liga 1, vineri, FC Argeş a disputat un amical cu Viitorul Constanţa,la Centrul Naţional de Fotbal Buftea. Argeşenii au fost învinşi cu 1-0,unicul gol al întâlnirii fiind marcat în prima repriză de Andronache. Piteştenilor li s-a refuzat o lovitură de la 11 m în urma unui fault comis în careu asupra lui Mediop. Cu zece minute înainte de final, Palic putea egala, însă a tras în portarul constănţenilor dintr-o poziţie foarte bună. Disputa de la baza de pregătire a FRF a fost un bun prilej pentru antrenorii Andrei Prepeliţă şi Mircea Rednic de a vedea şi potenţialul jucătorilor folosiţi mai puţin în acest retur de campionat.

Tehnicianul echipei piteştene a împărţit lotul în două echipe, însă a preferat să-l menajeze pe atacantul Cephas Malele pentru meciul de campionat cu FC Hermannstadt, partidă programată sâmbătă, 3 aprilie, de la ora 15, la Mediaş. Staff-ul tehnic al echipei noastre l-a folosit tot meciul pe brazilianul Ruan Teles pentru a se obişnui cu sistemul de joc. În ultimele zece minute ale partidei au fost introduşi în teren şi doi juniorii Under 16, Mario Mitoi şi Mario Tudose, care se pregătesc cu alb-violeţii de aproape două luni. Din păcate, FC Argeş nu a fost ferită nici în acest meci de probleme medicale, căpitanul Ionuţ Şerban şi mijlocaşul Pablo De Lucas ieşind de pe teren accidentaţi în prima repriză. Cei doi alb-violeţi vor fi nevoiţi să ia câteva zile de pauză pentru a putea reveni la antrenamente.