Acasă / SPORT / CS Mioveni a transferat un atacant ivorian

CS Mioveni a transferat un atacant ivorian

Moussa Sanoh

CS Mioveni s-a întărit cu atcantul Moussa Sanoh, care a mai evoluat în România la Poli Iaşi, Gaz Metan Mediaş şi FC Voluntari.

Olandezul, ivorian la origine, are 26 de ani, iar ultima oară a evoluat în Malta, în tricoul echipei Balzan FC. Sanoh şi-a făcut junioratul în Olanda, unde a evoluat la echipele de tineret ale cluburilor NEC, PSV Eindhoven U 17, PSV Eindhoven U 19, PSV Eindhoven U 21, RKC Waalwijk, apoi a ajuns în Anglia. la Crawley Town. Moussa Sanoh a semnat cu CS Mioveni pentru un an, cu opţiune de prelungire.

Şi Ion Crăciunescu le dă dreptate

CS Mioveni a ieşit destul de şifonată din meciul cu CFR Cluj, fiind furată ca-n codru de centralul Florin Chivulete. Argeşenii au pierdut cu 1-0 jocul din etapa precedentă, însă au avut motive întemeiate să protesteze după ce brigada de arbitri i-a nedreptăţit. Pentru că Petrila a plecat din ofsaid la gol şi pentru că Andrei Chivulete i-a refuzat un penalti evident în minutul 75.

Graovac l-a ţinut şi îmbrâncit pe Garutti, numai că centralul n-a indicat punctul cu var, deşi era plasat la cinci metri de duelul respectiv, nu putea să nu observe faultul. S-a făcut însă că plouă.

Fazele controversate din acel meci au fost comentate de către Ion Crăciunescu, fostul mai arbitru internaţional.

CFR Cluj a marcat dintr-o poziţie de ofsaid, în opinia lui Ion Crăciunescu.

”Ultimii doi jucători în galben sunt aproape pe linie, ultimul are un metru şi ceva în faţă. Este ofsaid. E treaba tuşierului unde stă, el trebuie să vadă. Asta e o situaţie simplă de ofsaid. Da, Urzică asistent, treaba lui”.

Altă fază clară

În minutul 75 a venit faza care l-a şocat pe Ion Crăciunescu. La un corner al celor de la Mioveni, Daniel Graovac l-a tras de tricou pe Guilherme Garutti, dar Andrei Chivulete, plasat excelent, a lăsat jocul să continue.

Ion Crăciunescu a transmis categoric că se impunea acordarea unei lovituri de la 11 metri. ”Să-mi explice şi mie cineva faza. Sunt stupefiat. Uitaţi-vă la arbitru cât este de bine plasat şi cum îl trage adversarul pe jucător, îl răsuceşte şi îl trânteşte la pământ. Cum să nu vezi aşa ceva? Să fii arbitru la Liga 1? Eu nu pot să înţeleg. E inexplicabil, te poţi gândi la orice. Poate trebuia să fie un meci fără penalti, a ieşit bine”, a transmis Ion Crăciunescu.

A doua zi după meci, CS Mioveni a emis un comunicat în care a ameninţat chiar că echipa va fi retrasă din campionat dacă erorile de arbitraj vor continua.

competiții sportive între polițiști (3)

Ziua Poliției, sărbătorită și prin competiții sportive între polițiști

Polițiștii argeșeni sărbătoresc Ziua Poliției Române prin competiții sportive și competiții cu caracter profesional.Tradiționalele competiții ...