Acasă / SPORT / CSU Craiova merge în play-off

CSU Craiova merge în play-off

csu_craiova-gaz-metan_playoff-fotopress24 (73)Formaţia CSU Craiova a învins, duminică seară, pe Stadionul Nicolae Dobrin echipa Gaz Metan Mediaş, cu scorul 1-0 (0-0), în ultima etapa a sezonului regulat al Ligii I, şi va juca în play-off. Bancu a marcat golul primei victorii a oltenilor în faţa medieşenilor, care vor juca în play-out.Craiova avea nevoie de un punct în finala pentru playoff cu Gaz Metan şi a ratat prima după 17 minute. Replica medieşenilor a venit imediat prin Roberto Romeo. Bancu a avut cea mai mare ocazie a primei reprize însă fost blocat de Greab. După pauză, portarul Gazului a mai intervenit o dată, de data aceasta la Andrei Ivan. Greab nu a mai putut salva la execuţia lui Nicuşor Bancu.Mediașul s-a aruncat în atac, dar Buziuc a trecut de două ori pe lângă egalare. Calancea şi bara transversală i-au salvat pe olteni. Astefel, Craiova este pentru prima oară în play-off după prima victorie cu Gaz Metan în Liga 1. Medieşenii au terminat pe locul şapte şi vor juca în play-out.Briciag a suferit o rană fiind nevoie schimbarea acestuia în prelungiri după a plecat cu ambulanţa de la stadion.FC Viitorul – Dinamo, Astra – CSU Craiova si Steaua – CFR Cluj sunt meciurile din prima etapa a play-off-ului Ligii I. Astra e singura echipa cu punctaj par dupa sezonul regulat, astfel ca ea va avea un avantaj fata de oricare alta echipa din play-off, in caz de egalitate de puncte la finalul sezonului.