Acasă / SPORT / Răzbunare cu vârf şi îndesat pe clujeni pentru elimarea din Cupa României

Răzbunare cu vârf şi îndesat pe clujeni pentru elimarea din Cupa României

BCMU Pitesti – UBT Cluj 72-68
Baschetbaliştii piteşteni s-au răzbunat cu vârf şi îndesat pe clujeni pentru elimarea din Cupa României, de luna trecută, iar miercuri seara au obţinut o victorie preţioasă în faţa acestora, cu scorul de 72-68. Gazdele au început decise partida, adjudecându-şi actul întâi cu 24-21, clujenii au jucat mai bine în sfertul secund şi la pauză scorul era în favoarea lor, 34-36. Piteştenii nu s-au lăsat nici ei mai prejos, după finalul sfertului trei aflându-se în avantaj, scor 54-47. Ultimul act a fost pe muchie de cuţit, gorjenii s-au apropiat din ce în ce mai mult de gazde, ultimele zece secunde fiind de infarct.Gorjenii au ratat şansa de a puncta pe tabelă, în timp ce Ross nu a greşit ţinta, stabilind scorul final. Principalii marcatori ai piteştenilor au fost Pustozvonov (18 puncte), Ross (17 puncte) şi Mladenovic, 14 puncte. De la oaspeţi, Pasalic a marcat 14 puncte, Kalnichenko, 13, iar Zigeranovic şi-a adus contribuţia cu 12 reuşite. Pentru BCM U Piteşti urmează un nou examen dificil în campionat, sâmbătă, de la ora 18, pe teren propriu, în faţa echipei Steaua CSM EximBank.Directorul Direcţiei Judeţene pentru Sport şi Tineret Argeş, Laurenţiu Achimescu le-a purtat noroc spre victorie fiind alături de echipă la fiecare joc disputat la Sala Sporturilor,nelipsind aproape de la nici un meci al acestora.

Despre Administrator

Citeşte şi ...

Bianca Voica, din nou sub tricolor (1)

Dedicare și determinare: Bianca Voica, din nou sub tricolor

Echipa României pregăteşte ultimele două partide din preliminariile CE2024, în 4 aprilie, la Cazin, cu ...