Acasă / SPORT / Unirea Bascov, luptă pentru promovare

Unirea Bascov, luptă pentru promovare

fc_arges1953-unirea_bascov-fotopress24 (18)Campioana județeană la fotbal, Unirea Bascov a disputat sâmbătă manșa tur a barajului de provovare în Liga a III-a, pe terenul și în compania celor de la FC Aninoasa (Dâmbovița). Meciul a fost unul fără mari ocazii în prima repriză. Totuși, în minutul 28, Linte, căpitanul argeșenilor a primit cartonaşul roşu după o intervenţie neregulamentară la marginea careului asupra lui Diţă iar misunea oaspeților părea una imposibilă. După ieșirea de la cabine meciul a început să abiă ritm. Cei care au preluat inițiativa au fost vizitatorii, chiar dacă s-au aflat în inferioritate numerică. Ei au deschis scorul în minutul 53, Cârstea fructificând centrarea lui Boboacă. După numai trei minute Pahonţu a restabilit egalitatea, după o eroare a defensivei bascovene. Cu un om în plus, formaţia antrenată de fostul echipier al FC Argeș- Remus Gâlmencea a forţat desprinderea pe tabelă. Rând pe rând, Constantinov, Rusu, Pahonţu sau Moţoi au trecut de puţin pe lângă marcarea cel de-al doilea gol. Acesta din urmă a pecetluit soarta partidei la ultima fază a meciului, după ce a reuşit să puncteze pentru 2-1 în minutul 90+3. Meciul de la Bascov, va avea loc sâmbăta viitoare și se anunţă a fi unul extrem de disputat.

Echipele: FC Aninoasa: Bărboiu – V. Nicolae, Pahonţu (c), Ştefan, Tudose, Călinescu, Rusu, B. Matei, Diţă, Maican, Gae,Rezerve: I. Nicolae – Moţoi, Constantinov, Nedelcu, A. Maican, Florea, Vasiloiu. Antrenor: Reemus Gâlmencea. Unirea Bascov: Şerban – Linte (c), Puiu, Bursuc, Suditu, Neagu, Sima, Gherase, Lipa, Boboacă, Cârstea. Rezerve: Nedelea – Niculcea, Din, F. Tănase, Andrei, Paraschivescu, C. Tănase. Antrenor: Alin Lipa.