Acasă / SPORT / CS Mioveni a jucat o oră cu un om în plus, dar degeaba

CS Mioveni a jucat o oră cu un om în plus, dar degeaba

Plecaţi cu gânduri mari de revanşă la Slatina, fotbaliştii de la CS Mioveni nu au reuşit, sâmbătă, decât un 1-1 în partida cu FC Olt, în condiţiile în care elevii lui Ion Moldovan au jucat mai bine de o oră cu un om în plus pe teren.
După nici o jumătate de oră de joc anost, slătineanul Giurcă a primit direct cartonaş roşu, după ce l-a lovit cu cotul în nas pe Năstăsie. În ciuda avantajului numeric, elevii lui Ion Moldovan nu au reuşit să se impună. Partida a fost echilibrată, ocazii de gol au avut şi gazdele, dar mai ales oaspeţii. Prima oportunitate a aparţinut vizitatorilor, care au irosit-o prin Alin Popa. În continuare, tot argeşenii au controlat jocul, dar fără rezultat pe tabelă. Cu un om în plus, argeşenii s-au jucat şi cu ocaziile, dar şi cu nervii conducătorilor lor. Mai întâi a ratat Cotigă, apoi Tănasă şi Pasăre, ca să nu mai vorbim de ratarea lui Răuţă, care dintr-o poziţie ideală a şutat undeva către poarta… stadionului.
Gol primit în superioritate numerică
În repriza a doua, în timp ce oaspeţii se străduiau şi ei să joace ceva asemănător cu fotbalul, gazdele au marcat primele, profitând de somnolenţa apărării argeşene. Era minutul 59, când după o lovitură liberă executată de Gligor, de la 35 de metri, Ignea a reluat cu capul în plasă, de la colţul lung. După gol, argeşenii s-au mai trezit şi ei şi au început să alerge după golul egalizator. Pe care l-au marcat, cum necum, abia în minutul 75 prin Galan, care a reluat cu capul în poartă din 5 metri. Emoţia şi euforia golului l-au cuprins atât de tare pe acesta, încât, în stil de mare jucător, şi-a dat tricoul jos şi a făcut câteva gesturi obscene către tribune. S-a ales, fireşte, cu cartonaş galben.
Rezultat jenant
S-a terminat egal, 1-1. Un rezultat absolut nesatisfăcător pentru galben-verzi. Cu un om în plus mai bine de oră, Mioveniul ar fi trebuit să câştige în faţa celor de la FC Olt. Faptul că n-a făcut-o e jenant pentru o trupă cu pretenţii de Liga I, dar care, cel puţin ca joc, e mai aproape de Liga a III-a. O arată, de altfel, şi clasamentul. De ruşine pentru ruşinea lor nu le mai pomenim numele celor care au jucat sâmbătă.
Celelalte rezultate ale etapei: FC Bihor Oradea – CSM Râmnicu-Vâlcea 0-1, Minerul Motru – Gloria Bistriţa 2-0, Olimpia Satu-Mare – Metalul Reşiţa 1-0, CS Universitatea Craiova – FC Universitatea Craiova 0-0 şi ASA Târgu-Mureş – UT Arad 0-0.
Etapa următoare va avea loc sâmbătă, 30 noiembrie, după programul: UTA – CSM Râmnicu-Vâlcea, CS Mioveni – FC Bihor Oradea, Gloria Bistriţa – FC Olt Slatina, FC Universitatea Craiova – Minerul Motru, Metalul Reşiţa – CS Universitatea Craiova şi ASA Târgu-Mureş – Olimpia Satu-Mare.
11. UTA 12 2 3 7 8-17 9 p
12. Minerul Motru 13 2 1 10 9-19 7p
Sursă foto: „Gazeta Nouă” Slatina