Acasă / SPORT / Marian Oprea, locul 5 la Europene

Marian Oprea, locul 5 la Europene

Sportivul Marian Oprea s-a clasat, joi seară, pe locul 5 în finală la triplusalt, la Campionatele Euro­pene de atletism de la Zurich.
Marian Oprea a debutat în finala de 12 la triplusalt cu o săritură de 16.94 metri, cea mai bună performanţă personală a sezonului, urmată de două ratări, însă prima săritură i-a permis să intre în finala de 8, în care a mai sărit 16,52 metri şi 16,71 metri, astfel încît a încheiat competiţia pe locul 5. Medalia de aur a fost cîştigată de Benjamin Compaore (Franţa, 17,46 metri), urmat pe podium de Lyukman Adams (Rusia, 17,09 metri) şi de Aleksei Fyodorov (Rusia, 17,04 metri). Tot în reuninea de joi seară, Andreea Ogrăzeanu, calificată în semifinale la 200 de metri, nu a mai luat startul în seria 2, din cauza unui traumatism pe muşchii superiori ai coapsei, survenit în timpul cursei de joi dimineaţă. De asemenea, Mirela Lavric s-a calificat în finală la 800 de metri, la timp, încheind cursa cu timpul de 2:01.24 minute, cea mai bună performanţă personală a sezonului. Delegaţia tricoloră obţinuse pînă joi seara două clasări pe locul 7, prin Alina Rotaru la săritura în lungime, respectiv Cătălin Cîmpeanu, la 100 de metri. Delegaţia României la CE de la Zurich include 24 de sportivi (10 băieţi şi 14 fete), obiectivul fiind de cîştigare a două medalii şi 2-3 calificări în finale.

curier.ro/Foto Mihai Neacsu

competiții sportive între polițiști (3)

Ziua Poliției, sărbătorită și prin competiții sportive între polițiști

Polițiștii argeșeni sărbătoresc Ziua Poliției Române prin competiții sportive și competiții cu caracter profesional.Tradiționalele competiții ...