Acasă / SPORT / România pierde în faţa Ungariei

România pierde în faţa Ungariei

Tricolorii  nu şi-a revenit după eşecul  suferit în faţa Marii Britanii pierzând  şi în faţa Ungariei, la Campionatul European, Divizia B.

Românii au început perfect şi au câştigat primul sfert cu 21-15. Nimic nu prevestea eşecul de la Piteşti. Acolo s-a rupt filmul. Maghiarii şi-au revenit repede şi au întors scorul până la pauză, când conduceau deja cu 34-32.

Oaspeţii n-au mai cedat deloc şi au câştigat în final, cu 65-53, în ciuda prestaţiei bune a lui Alexandru Olah. Jucătorul lui Northwestern a reuşit 17 puncte, dar n-a fost ajutat îndeajuns de mult de colegi. Doar Vlad Stoicoviciu s-a mai remarcat acesta a  strâns 13 puncte şi 10 recuperări.

În ultimul meci al grupei România va înfrunta naţionala din Luxemburg, miercuri, de la 19:30  la Sala Universităţii.