Acasă / SPORT / Foarte puţini mai credeau într-o minune

Foarte puţini mai credeau într-o minune

scm_pitesti-volunatriII_fotopress24 (23)Fotbaliştii de la SCM Piteşti au debutat cu dreptul în faţa propriilor spectatori după ce au reuşit să se impună cu 4-2 în confruntarea de sîmbătă după-amiază cu FC Voluntari II.Primul meci al alb-violeţilor din acest sezon competiţional a fost unul nerecomandat cardiacilor şi a avut multe răsturnări de situaţie. Oaspeţii cu 6 jucători în teren de la prima echipă au început mai bine partida şi au reuşit deschiderea scorului după numai patru minute. Iordan a respins în faţă o lovitură de la colţul terenului iar Bălan, nemarcat a trimis în plasă. După alte doar trei minute, ilfovenii şi-au dublat avantajul pe tabelă. Andrei Vîlceanu, fotbalist împrumutat de Steaua la FC Voluntari a jucat rolul de servant pentru acelaşi Bălan care a trimis cu capul în plasă. scm_pitesti-volunatriII_fotopress24 (17)După primirea celor două goluri, piteştenii au încercat să reacţioneze iar David a irosit o bună şansă de a reduce din handicap însă şutul său a trecut milimetric pe lîngă bara laterală. Alb-violeţii au irosit din nou şansa de a marca cu cinci minute înainte de final însă Petrariu a făcut minuni la lovitura de cap a lui Panait dar şi la şutul lui Mustaţă. Înainte de pauză dar şi imediat după pauză, Rică Neaga a făcut patru schimbări inspirate care aveau să schimbe soarta acestui meci. I-a scos din teren pe Iordan, Vlădescu, Săndulescu şi Panait şi i-a introdus pe Udeanu, Alexe, Vladu şi Robert Neagoe. scm_pitesti-volunatriII_fotopress24 (18)De la vestiare a ieşit practic o altă echipă care a început să pună şi mai mult presiune pe adversar. Ilfovenii au rămas în zece oameni după ce Moga a văzut cel de-al doilea galben şi implicit cartonaşul roşu. Rămaşi în inferioritate numerică, oaspeţii au început să facă faţă tot mai greu asalturilor argeşenilor. Gazdele au redus din handicap prin Mustaţă iar două minute mai tîrziu Neagoe a restabilit egalitatea cu o execuţie ca la carte. Acelaşi Neagoe a profitat de imprecizia gooal-keperului ilfovenilor şi a trimis în plasă cu un şut din afara careului. Scorul final a fost stabilit de Vasilescu care a reluat în plasă o centrare a lui David.

SCM Piteşti: Iordan (min. 37 Udeanu) – Pîslaru, Avram, Săndulescu(min. 31 Alexe), Vlădescu(min. 38 Vladu) – Mustaţă, Panait(min. 46 Neagoe), Miculaiciuc, Andrei David -Cîrstea, Vasilescu. Antrenor: Adrian Neaga.

FC Voluntari II: Petrariu – Crăciun, Ghiţă, Leasă, Moga – Halmaghe, Novac, Vîlceanu(min. 90 Şumudică), Bălan -Mihai(min. 50 Lapteş), Stan(min. 58 Dragne). Antrenor: Octavian Chihaia.

M.C/ Foto Mihai Neacsu

Despre Administrator

Citeşte şi ...

Bianca Voica, din nou sub tricolor (1)

Dedicare și determinare: Bianca Voica, din nou sub tricolor

Echipa României pregăteşte ultimele două partide din preliminariile CE2024, în 4 aprilie, la Cazin, cu ...